Bioİzmir


DEÜ Bioİzmir Uluslararası Sağlık Teknolojileri Geliştirici ve Hızlandırıcı Uygulama ve Araştırma Merkezi, sağlıkta “laboratuvardan hasta yatağına” diye adlandırılan zincirde yer alan önemli unsurları İzmir’de bir araya getirerek “tek durak” kavramı ile yaşama geçirilmesini sağlamaktadır. Bioİzmir, sağlık alanında fikirden ürüne ve pazara kadar ilerleyen tüm aşamalarda hem sanayiciye, hem de akademisyene “kolaylaştırıcı”, “hızlandırıcı”, “geliştirici”, “eş uyum sağlayıcı”, “bir araya getirici” olarak destek sağlamaktadır.

İzmir’in sağlık girişimleri ve inovasyonu kavşağı haline gelmesini amaç edinen ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile tamamlanan DEÜ Bioİzmir Uluslararası Sağlık Teknolojileri Geliştirici ve Hızlandırıcı Uygulama ve Araştırma Merkezi, sağlık teknolojileri geliştirmeye yönelik entegre bir ekosistem kurgusuna sahip olma özelliği ile yurt içi ve yurt dışındaki pek çok yapıdan farklılık göstermektedir.

Akredite edilmiş laboratuvarlar ile akredite edilmiş testlerin Türkiye’de uygulanabilir hale getirilmesi ile İzmir’in sektörde etkili bir merkez konumuna gelmesine destek verilirken, bir yandan da akreditasyon, sertifikasyon, ilaç pilot üretimi gibi geniş bir yelpazede sunulan hizmetlerle ulusal firmaların uluslararası görünürlüklerinin artmasına destek verilmektedir.

Bioİzmir, Türkiye ve komşu ülkeler için İzmir’i sağlık sektöründe global bir hizmet ve “soft- landing” noktası haline getirecektir. ABD’den Japonya’ya kadar The Massachusetts Biotechnology Council (MassBio), The Illinois Medical District Commission, BioCon Valley gibi biyoteknoloji alanında etkin pek çok kurum ile uluslararası işbirliği ağları oluşturulmuş olup bu girişimler devam etmektedir.

Bioİzmir binası, içerisinde tam donanımlı üniversite hastanesinin, hastaneye tam entegre sağlık temalı bir teknoparkın, araştırma merkezlerinin, laboratuvarların, akademik eğitim alanlarının bulunduğu bir sağlık kampüsü bünyesinde yer almaktadır.

Bioİzmir merkezinin tam teşekküllü bir sağlık kampüsü içerisindeki eşsiz konumu ve işbirliği ağları sayesinde tıbbi cihaz/ilaç üretmek isteyen bir şirket pilot üretiminden faz çalışmalarına kadar bütün alanlarda başka bir yere gitme ihtiyacı hissetmeden çalışmalarını yürütebilmektedir. Özel sektörün ihtiyaç duyduğu multidisipliner akademik destek ihtiyacı da aynı kampüs içerisinde karşılanmaktadır.


Duyurular